BOTHUNTERS.PL bezpieczeństwo, trojan, botnet, wirus i łamanie haseł z serwisu nasza-klasa, hacking i cracking. Ciemna Strona Mocy u nas w świetle reflektorów.

Jeżeli ktoś uruchomi jakiś program na Twoim komputerze, to ten komputer przestaje być już Twój.

Konto:

Niezalogowany
Zaloguj się

Menu główne:


Blog

11 komentarzy do 25 najgorszych haseł roku 2011

 1. Jakec

  21 listopada, 2011 o godzinie 17:27

  Hm… Czasami zastanawiam się, czy użycie któregoś z tych haseł właśnie nie gwarantuje bezpieczeństwa :) Bo wiedza o tym, że to są najpopularniejsze hasła powoduje, że je przestajemy sprawdzać ;)

 2. Borys Łącki

  21 listopada, 2011 o godzinie 17:39

  Heheh trafna i zabawna uwaga :]
  Ale niestety prawda jest taka, że podczas testów penetracyjnych korzystam się bardzo często z list popularnych haseł, więc podejrzewam, że druga strona robi dokładnie tak samo :]

  I mój ulubiony komiks dotyczący siły haseł: http://xkcd.com/936/

 3. timor

  22 listopada, 2011 o godzinie 09:52

  Puenta z tego komiksu jest fałszywa.
  Piszę właśnie mały projekcik, który działa na zasadzie tęczowych tablic ale hasła generowane są właśnie z takich sklejek np. dwa słowa, trzy słowa, plus zmiana wielkości pierwszej litery itd.
  Wystarczy kilka popularnych słowników i takie 20 znakowe hasła nie są w stanie się oprzeć ;-)

 4. Borys Łącki

  22 listopada, 2011 o godzinie 13:22

  @timor: Mam wrażenie, że nie zwróciłeś uwagi na drugi obrazek (tekst w nawiasie) informujący, iż chodzi tu o atak inny niż łamanie offline, a po drugie zapomniałeś o odpowiednim podejściu do komiksu (więcej luzu :)

 5. timor

  22 listopada, 2011 o godzinie 16:58

  Jak za mało luzu? A uśmieszek? ;-)
  No i ja najbardziej boje się ataków offline ;-/

 6. mijagi

  23 listopada, 2011 o godzinie 07:50

  Czasami łatwiej dopasować login do hasła :)

 7. p____h

  23 listopada, 2011 o godzinie 12:46

  Teraz pytanie – w jakim stopniu można ufać takiej statystyce i jak bardzo jest przekłamana.
  Wiele osób, które rejestruje się tylko po to, żeby sprawdzić jedną rzecz zapewne użyje prostego, łatwego do wklepania z klawiatury hasła. Tak samo osoby, którym na bezpieczeństwie danego konta za bardzo nie zależy (czysta analiza ryzyka – z rozumowaniem typu „jeśli ktoś przejmie moje konto X w portalu Y – to i tak nic złego się nie stanie, bo nie mam tam żadnych wrażliwych informacji – założę sobie drugie konto”).
  Pewnie bardziej rzetelne statystyki udałoby się zrobić, gdyby np. próbowano używając tych haseł zalogować się do przypisanych do kont adresów e-mail.
  Tak samo ze spam-botami. Również wypadałoby je wyciąć ze statystyk. Przeanalizowałem kiedyś hasła takich botów, które nawinęły się na moje pseudo-honeypoty i co ciekawe, większość z nich była typu „123456” i „qwerty” – także w tym przypadku pewnie to one zawyżają przedstawioną statystykę.

 8. Borys Łącki

  23 listopada, 2011 o godzinie 16:15

  Tak szczerze pisząc to według mnie przekłamanie jest małe. Użytkownicy wykorzystują proste hasła wszędzie. Od usług firmowych, przez mało znaczące serwisy, aż po usługi bankowe (tam gdzie mają taką możliwość). A normalny użytkownik w ogóle nie analizuje tego czy miejsce logowania ma znaczenie w stosunku do zaawansowanego hasła. Normalny użytkownik po prostu korzysta z hasła, które pamięta :]

 9. timor

  23 listopada, 2011 o godzinie 20:51

  A pamięta przeważnie jedno… ;)

 10. tomekby

  26 listopada, 2011 o godzinie 18:56

  +1 dla wypowiedzi @p____h
  patrząc po znajomych i rodzinie: z reguły używają jednego hasła, chyba, że powinno się o coś bardziej zadbać (konto bankowe)
  jak u mnie: używam wielu haseł (jak ostatnio liczyłem, to aż się zdziwiłem, jak ja to wszystko pamiętam – ponad 20 różnych), część jest prosta (ok. 10 znaków) jeżeli nie martwię się o utratę czegoś, a część jest skomplikowana (coś ok. 25-30 znaków).
  Tak więc w sumie też przekłamanie może być różne w zależności od tego, na ile „poinformowani” są nasi klienci :)

 11. Borys Łącki

  3 stycznia, 2012 o godzinie 16:58

  Że zacytuję opis ofiary ostatniego wycieku:

  STRATFOR – Provides strategic intelligence on global business, economic, security and geopolitical affairs.

  I dość ciekawa analiza z perspektywy tego, że dane zostały wykradzione z firmy, która zajmuje się raczej ważnymi sprawami niźli blahymi. Ponownie pokazuje, że z hasłami jest raczej źle niż dobrze :]

  http://www.thetechherald.com/articles/Report-Analysis-of-the-Stratfor-Password-List

Napisz komentarz

(*)
Pole wymagane