Przyglądając się temu atakowi, warto zastanowić się jak bardzo ufamy komunikacji internetowej. Czy pożyczylibyśmy niewielką kwotę pieniędzy naszemu znajomemu, który komunikuje się z nami wyłącznie poprzez Internet? Dziś jesteśmy tak przyzwyczajeni do takiej formy kontaktu, że coraz rzadziej sięgamy po telefon – nie wiedząc, że po drugiej stronie może czaić się cyberprzestępca, a nie nasz znajomy. Pożyczylibyście? :)
Konto Skype pewnej Rosjanki zostało przejęte przez cyberprzestępców. Oszuści poprosili osoby będące na liście kontaktów o pożyczenie drobnej kwoty pieniędzy i w ciągu godziny uzyskali około 1 500$!
W skrzynce kontaktowej miała około 300 znajomych. Przestępcy prosili za pomocą tekstowej komunikacji Skype o pożyczenie około 250$ – tyle wynosi maksymalny limit w popularnym systemie płatności Yandex Money. Oszukane osoby były przekonane, że rozmawiają z prawdziwą osobą, czasami dwa razy wykonując przelewy. Poniżej wycinek rozmów:
O – ofiara, C – cyberprzestępca
C: OK. I’ll get straight to the point: I need your help.
O: What’s happened? Spill it! And send me a photo.
C: I wanted to borrow money till tomorrow
O: How much? I can send you money, if I have enough in my account.
C: 15 thousands (rubles)
O: OK, sure. Where do I send it?
C: Thanks
O: How should I send it?
C: I need to pay with a card but my account is empty. Can you pay?
O: No problem
C: http.yandex…. (the link to payment page)
O: I need a recipient’s bank account
C: hey! where are you?
O: was changing nappy
C: oh. here it is: (number of fraudsters’ account)
O: I’ll take a photo of the invoice and lull Vanya asleep. He is crying.
C: OK, I’ll be online
O: OK
C: Oh, Lena, coming to think of it. Do you have another 15,000? If not, it’s OK you’ve already helped a lot! But if you have, I’ll send you back 30,000 tomorrow + commission at my expense
Warto pamiętać by swoje usługi chronić za pomocą silnego hasła, które będzie różne dla różnych serwisów i nigdy nie podawać swojego loginu i hasła na podejrzanych stronach internetowych.