Choć ostatnio mało mamy czasu na zajęcie się blogiem i możemy Was zaprosić do naszego edukacyjnego kanału: https://www.facebook.com/sipolska/ – to w przerwie podrzucamy Wam podsumowanie konferencji Confidence. Od siebie mogę jedynie napisać, że od pierwszej edycji staram się być na każdej edycji, w wielu wypadkach także jako prelegent, bo jest to przede wszystkim miejsce gdzie od ponad 10 lat się spotykamy ze znajomymi z branży, poznajemy nowych ludzi, przy okazji edukując się i dobrze bawić. I w tej materii, nawet mimo różnych zmian w całym ekosystemie Bezpieczeństwa, na tę konferencję wracamy przede wszystkim dla ludzi. I pewnie spotkamy się tam z Wami za rok :)
Tytuł największego spotkania hakerów i specjalistów cyberbezpieczeństwa w Polsce wciąż nie zmienia właściciela. W maju niemal 800 przedstawicieli tej społeczności odwiedziło Kraków, by wziąć udział w jednej z najstarszych polskich konferencji poświęconej IT security – CONFidence. Dlaczego zainteresowanie wydarzeniem stale rośnie?
Nowy wizerunek, ogromna dawka technicznej wiedzy i tak samo cenieni eksperci – tak w skrócie można podsumować minioną edycję CONFidence. W tym roku na konferencji pojawiło się kilka nowości, które idealnie zgrały się z potrzebami uczestników. Co najbardziej im się podobało? W czołówce znalazła się oczywiście agenda i prelegenci, ale nie bez znaczenia była również niepowtarzalna atmosfera, z której słynie to wydarzenie oraz podkreślająca ją jeszcze bardziej lokalizacja.
Ponieważ program to największy atut konferencji, należy docenić wkład osób odpowiedzialnych za jego stworzenie. Tak trafny dobór tematów to przede wszystkim zasługa członków Rady Programowej oraz prelegentów, którzy w tym roku naprawdę porwali publiczność.
Na scenie CONFidence oprócz doświadczonych profesjonalistów i liderów branży IT security pojawili się również pracownicy banków, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz funkcjonariusze policji. Wszystkie prezentacje zostały odebrane bardzo pozytywnie, ale największe wrażenie na uczestnikach zrobiły wystąpienia Michała Sajdaka, Adama Lange, Borysa Łąckiego, Sławomira Jaska, Adama Haertle, Dominika Rozdziałowskiego i Josa Weyersa.
Na konferencji nie zabrakło również członków społeczności zrzeszających specjalistów z różnych dziedzin związanych z bezpieczeństwem. Przygotowana przez nich alternatywna ścieżka w Community Corner, podczas której uczestnicy mogli wziąć udział w praktycznych prezentacjach, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Kto zdobył flagę?
CONFidence nie może się odbyć bez pewnej dawki rywalizacji. Jak co roku, w trakcie konferencji odbyły się rozgrywki Capture The Flag, organizowane przez Dragon Sector. Tym razem pierwsze miejsce wywalczył zespół baloom (Izrael), a kolejne miejsca na podium przypadły P4 (Polska) i Teamless (zespół międzynarodowy). Mniej doświadczeni uczestnicy i wszyscy, którzy mieli ochotę na odrobinę dobrej zabawy, mieli okazję wziąć udział w konkursie Treasure Hunt. Walka była zacięta, gratulacje dla wszystkich drużyn za ogromne poczucie humoru! Kolejne hakerskie emocje już wkrótce. Następna szansa, by przekonać się na własnej skórze o wyjątkowości CONFidence, już za rok. Na szczęście nie trzeba czekać tak długo na kolejną okazję do spotkania! 26 i 27 października 2017 w Krakowie odbędzie się HackYeah, największy stacjonarny hackathon w Europie. HackYeah to 2000 rywalizujących specjalistów IT, 48 godzin wytężonej pracy, nagrody i propozycje pracy do zgarnięcia. Będzie o co walczyć!
Więcej szczegółów na oficjalnej stronie wydarzenia: https://hackyeah.pl/
2 komentarze do
7 lipca, 2017 o godzinie 11:20
Witam. Niestety w tym roku nie udało mi się uczestniczyć w konferencji, dlatego też byłem bardzo ciekawy „podsumowania”. Niestety tym razem bardzo się rozczarowałem, bo dostałem na twarz markentingową papkę. Miałem nadzieję dowiedzieć się m.in. czym tym razem ta edycja różniła się od poprzedniej konferencji a także jakie konkretnie wykłady były bardzo interesujące. Ja rozumiem, że wszyscy się już prawie znają, ale trochę ograniczyłbym wpadanie w samozachwyt. Program wg mnie nie powalał i wciąż przewijają się prawie te same nazwiska. Jestem pewny, że tego tekstu nie pisał Borys /pozdrawiam ;) /, bo brakuje w nim konkretów i dystansu w ocenie. Darujcie please posty „copy&paste”.
25 lipca, 2017 o godzinie 22:23
Cześć.
Wydawało mi się, że kursywa tekstu oraz zdanie „Od siebie mogę jedynie napisać,” wskazują jasno, że treść kursywą nie jest ode mnie.
Pisanie, które prelekcje były super jest zupełnie bez sensu bo każdy szuka czegoś zupełnie innego. Na polskich konferencjach bardzo rzadko pojawiają się rewolucyjne wyniki badań i kosmiczne analizy. Dziś Security to tak wiele gałęzi, że jednych interesują tematy redteamingowe, innych malware bankowy, a jeszcze innych niskopoziomowe ataki.
Subiektywnej oceny też staram się nie wystawiać bo ja jako prelegent byłem na setce konferencji, a jako uczestnik na jeszcze większej liczbie. Pamiętam pierwsze Confidence itd. i dla mnie rewolucji dziś na rynku konferencji nie ma. Ale pytam się ludzi młodszych „jak Ci się podobało na Confidence” i odpowiadają: „super, mega ciekawie, fajni ludzie” albo „bardzo dobra konferencja” – dlatego to zawsze zależy kogo zapytasz i po co pojechał :)
Ja jak podkreślam od lat – jeżdżę tam spotkać się ze ludźmi, bez zaglądania w agendę ale każdy powinien wybrać się razy czy dwa i wtedy pomyśleć czy warto czy nie :)