Znana maksyma „Obraz wart jest tysiąca słów” odnosi się do wielu aspektów codziennego życia. Wizualizując graficznie odpowiednią ilość liczb, możemy w szybki sposób przyswoić sobie wiedzę dosłownie „w mgnieniu oka”. Firma Google znana ze swojej pomysłowości udostępniła niedawno swój interfejs Google Insight dla wyników wyszukań. Generowanie obrazów (wykres + mapy) ukazujących częstotliwość wyszukań dla określonych zapytań to jedna z najciekawszych funkcji tego systemu. Użytkownicy publikujący filmy w serwisie Youtube mają możliwość wykorzystania Google Insight już od jakiegoś czasu. Podgląd danych statystycznych takich jak ilość odwiedzin w zależności od danego kraju może być bardzo cenną wskazówką. Dla wyników wyszukiwań zabawa jest o tyle ciekawa, że każdy ma dostęp do Google Insight for Search, a dzięki temu, obserwując co, kiedy i skąd wyszukiwali ludzie z całego świata – możemy przekonać się o aktualnie panujących trendach.
Na warsztat postanowiłem obrać sobie wyrazy takie jak:
– virus
– trojan
– malware
– botnet
Szczególnie interesowały mnie oczywiście wyniki dotyczące wyrazu ostatniego czyli botnet.
Mimo drobnych różnic językowych (w Polsce piszemy wirus lecz nie wpływa to specjalnie na wyniki badania) większość wyrazów jest w miarę uniwersalna jeśli chodzi o zasady pisania tychże. Zobaczymy więc, które wyrazy są poszukiwane, a które mniej:
VIRUS
TROJAN
MALWARE
BOTNET
Widać dość wyraźnie, że wyrazy takie jak virus czy trojan, przejadły się nam to i nie są czymś chwytającym za serce ani interesującym tematem. Po drugie zainteresowanie pozostałymi wyrazami wpływa zapewne na obniżenie wartości virusów i trojanów. Malware oraz sieci botnet obecne są na naszych ustach (więc i zapewne w wyszukiwarkach) coraz częściej dlatego też obserwujemy systematyczny wzrost w tym temacie. Za wyraz botnet częściowo może odpowiadać pradawne znaczenie tego wyrazu – czyli sieć komputerów pilnujących kanałów sieci IRC, jednakże wątpię aby miało to specjalnie druzgotać wyniki naszego testu.
Coraz większa obecność złośliwego oprogramowania, a co za tym idzie i sieci botnet wyraża się w kilku prostych obrazach zwanych wykresikami ;]. Coraz potężniejsze sieci botnet, coraz bardziej wymyślne ukrywające się niechciane oprogramowanie. Ma to jak widać wyraźnie, przełożenie w wynikach wyszukań.
Dla osób zainteresowanych tematem odsyłam do stron Google Insight for Search, gdyż na stronie istnieje możliwość wyboru poszczególnych krajów, kategorii, zakresu dat itd. Dla leniwych wklejam linki do: virus, trojan, malware, botnet.